
Prijavi se za besplatni newsletter!
Kategorije bloga
- Emocije (7)
- Endometrioza (10)
- Green lifestyle (7)
- Menstrualni ciklus (20)
- Nekategorizirano (2)
- Neplodnost (28)
- PCOS (10)
- Prehrana (29)
- Spavanje (8)
- Tjelovježba (3)
- Trudnoća (15)
Menstrualni ciklus je odraz tvoga zdravlja! U to si se, zasigurno, mogla uvjeriti nebrojeno puta tijekom života. Ako si pod stresom u menstrualnom ciklusu će se dogoditi neke promjene. Ako si u strahu također. Ako si bolesna, to će također dovesti do promjena u tvom ciklusu. Ako se dogodi potres, ovulacija će preskočiti ili doći kasnije pa će i menstruacija doći kasnije. Ovo je članak o tome kako ti promatranje promjena u menstrualnom ciklusu može donijeti blagostanje i ako to planiraš, priželjkivano roditeljstvo!
Promjena u menstrualnom ciklusu ne znači da će se samo tvoje menstrualno krvarenje produljiti, skratiti, biti obilnije ili slabije već to znači da se u cijelom ciklusu mogu dogoditi neke promjene.
Definirajmo menstrualni ciklus!
Menstrualni ciklus počinje prvim danom menstruacije i završava posljednjim danom prije nove menstruacije ukoliko nije došlo do oplodnje jajne stanice. To je ciklus od otprilike 30-ak dana. Kod nekoga može trajati 25, kod nekoga 35 dana.
Menstruacija nije ciklus, kako to kolokvijalno volimo reći “imam ciklus”.
Kroz život se zbor niza razloga mogu dogoditi produljivanja ili skraćivanja tog menstrualnog ciklusa. Dani koji slijede nakon prvog dana menstruacije, pripadaju folikularnoj fazi. Sredinom ciklusa dolazi ovulacija. Obično se kaže da ovulacija dolazi 14 dan no to uopće ne mora biti i često nije tako. Jako puno žena ovulira od 10. do 20. dana ciklusa. Samo teoretski i u idealnom slučaju kažemo da se ovulacija događa u sredini ciklusa no zbog niza razloga (bolest, stres, neuhranjenost ili preuhranjenost i dr) ta ovulacija može biti ranije ili kasnije u ciklusu. Prema tome već vidimo da je jako važno znati kada točno ovuliramo bilo da želimo postići ili prevenirati trudnoću. Nakon ovulacije pak ulazimo u lutealnu fazu čijim zadnjim danom završava 1 menstrualni ciklus i prvim danom nove menstruacije počinje novi menstrualni ciklus. Lutealna faza obično i u idealnom slučaju traje 14 dana. Ukoliko je lutealna faza kraća od 12 dana, to može dovesti do poteškoća sa začećem. Već tu vidimo koliko je varijacija moguće unutar menstrualnog ciklusa, kako je važno poznavati svoj menstrualni ciklus te kako promjene mogu imati značajne posljedice na tvoj privatni i profesionalni život.
Svaka promjena u ciklusu nosi određenu posljedicu po život žene.
Kako znati do kojih je promjena došlo?
Da bi mogla znati do kojih promjena u tvom ciklusu dolazi, moraš ga znati pratiti. Kada redovnim praćenjem spoznaš što je za tebe i tvoj menstrualni ciklus normalno stanje, tek onda znaš što je odmak i gdje se dogodila promjena te koju posljedicu ta specifična promjena može imati. Po meni je najbolje praćenje obuhvaćeno SIMPTO-TERMALNOM METODOM iliti Fertility Awareness Method (engl., FAM) jer prati ova tri znaka plodnosti:
Sve o ovoj metodi možeš naučiti u mom online tečaju od 3 video lekcije i FB grupom podrške “Praćenje plodnosti – menstrualni dnevnik”
Zašto uopće biti svjesna promjena u ciklusu?
Promjene u kvaliteti i trajanju krvarenja, danu ovuliranja, trajanju folikuralne faze, trajanu lutealne faze, promjene u krivulji bazalne temperature – mogu ti reći puno toga o tvom zdravlju.
Bazalna temperatura je direktno povezana sa stanjem tvojih nadbubrežnih žlijezda i sa štitnjačom. Ako počneš razvijati hipotireozu, to će se po padu prosječne bazalne temperature vidjet puno prije no što će nalazi iz krvi to moći pokazati. S druge strane, duga folikularna faza, odgođena ovulacija ili izostanak ovulacije u kombinaciji sa oskudnom i nekvalitetnom cervikalnom sluzi, može ti reći da je vrijeme da provjeriš svoju vaginalnu mikrofloru i razine estrogena, te odnos estrogena i progesterona. Ako si na putu do bebe, onda je jako važno znati kada ovuliraš jer nikako ne želiš uzeti terapiju progesterona prije no što se ovulacija zbilja dogodi (na uputi često bude 15.og dana ciklusa no ako ti ovuliraš 18.og dana, to je kriva uputa). I još jedan primjer, svakodnevno praćenje položaja cerviksa, stavlja te u prednost da ukoliko se pojave bilo kakve promjene na cerviksu (najčešće su one povezane sa HPV infekcijom), to je nešto što možeš osjetiti pod prstima i vrlo brzo reagirati s adekvatnim liječenjem.
Benefiti praćenje ciklusa
Osim što u trenutnom ciklusu i mjesecu možeš predvidjeti u kakvom ćeš stanju biti koji dan (prpošna u ovulaciji, tužna i razdražljiva pred kraj lutealne faze), i prema tome organizirati svoje privatne i poslovne aktivnosti, možeš vrlo rano uočiti neke nepoželjne promjene koje ako izmaknu kontroli, rezultiraju ozbiljnim dijagnozama poput PCOS, endometrioza, karcinom cerviksa, endometrija, dojke, autoimune bolesti itd. No FAM metodom praćenja ciklusa ti to sve možeš na vrijeme uočiti i preventivno djelovati te tako dugoročno osigurati svoje zdravlje, ali i zdravlje svojih budućih potomaka!
O tome smo govorili i u sklopu konferencije Vrijednost žene 2020 i 2021. Ukoliko kupiš neku od njih, na poklon dobivaš i ranije spomenuti tečaj Praćenja plodnosti-menstrualni dnevnik u vrijednosti 300,00kn.
Ako je ovulacija zlatna koka ženskog zdravlja, simpto-termalna metoda praćenja menstrualnog ciklusa je zlatni doktor i zaštitnik ženskog zdravlja!
Živjele vi meni žene drage!