
Prijavi se za besplatni newsletter!
Kategorije bloga
- Emocije (8)
- Endometrioza (10)
- Green lifestyle (9)
- Menstrualni ciklus (21)
- Nekategorizirano (3)
- Neplodnost (33)
- PCOS (12)
- Pobačaj (1)
- Prehrana (35)
- Spavanje (9)
- Tjelovježba (5)
- Trudnoća (18)
Tijekom sna, naše tijelo obavlja razne popravke i fina naštimavanja po cijelom organizmu. Za to je zadužen kompleksan sustav hormona, antioksidansa i drugih molekula. Bez navike adekvatnog sna, nema potpuno zdravog tijela, a niti ovulacije i optimalne plodnosti. Naravno da jedna neprospavana noć neće narušiti zdravlje i plodnost, no navika kasnog odlaska na počinak i isprekidan san kroz dulje vrijeme, svakako će ostaviti traga na razini progesterona.
Kakva je u stvari veza između progesterona i spavanja.
Progesteron je hormon kojeg luči žuto tijelo nakon ovulacije, folikul prsne i ispusti jajnu stanicu, a ono što ostane se utjecajem luteinizirajućeg hormona, luteinizira – postane žuto tijelo i luči progesteron.
Vjerojatno je svaka žena tijekom života barem jednom primjetila da kada je pod stresom, možda ispitni rokovi, ili prekid s partnerom, ili smrt voljene osobe ili problemi na poslu, dogodi se da nam izostane ovulacija, čak i menstruacija. Izostajanje ovulacije je normalna fiziološka reakcija na stres. Ukoliko je taj stres konstantno prisutan, tijelu nije smisleno ovulirati niti proizvoditi dovoljno progesterona jer bi trudnoća u stanju dok je tijelo pod stresom i u uvjetima “preživljavanja”, bila samo dodatna smetnja. Tijelo je naime vrlo ekonomično i logično, samo ako ga razumijemo u danim okolnostima.
No kako tijelo zapravo zna da je “gazdarica pod stresom”? Ovo je jedan od primjera, tako što je prisutno previše hormona kortizola, hormona dana (stresa) u vrijeme kada ga ne bi smjelo biti. Kortizol kao hormon stresa je sasvim poželjan ujutro i tijekom dana, no ne želimo ga navečer. Dok god je on prisutan navečer to je znak ostatku tijela da je prisutno stresno stanje. U tom stanju nema opuštanja, popravaka, iscjeljenja, hranjenja, a kamoli reprodukcije. Dok god je navečer prisutan kortizol (a to vrlo često veže i inzulin), jer smo dugo uvečer za računalom ili u brigama, ne luči se melatonin. A upravo taj melatonin je glavni reparator (među ostalim funkcijama) koji uz hormon rasta i druge molekule popravlja stanična oštećena i upalna stanja dok mi spavamo.
Eto kako iz odnosa hormona kortizola i melatonina, tijelo iščitava stres ili stress-free zonu i prema tome odlučuje do koje je mjere vrijeme za ovulaciju i progesteron i stvaranje podloge za početak trudnoće. Regulacija navika spavanja bi prema tome trebala započeti time da detektiramo što to u nama stvara kemiju straha, brige, ljutnje, dakle kemiju stresa (vidi čanak Misli proizvode emocije, a emocije nam određuju realnost) zbog koje ostajemo kasno budni i loše spavamo, da pogledamo i što možemo učiniti po pitanju reorganizacije svakodnevnice kako bi danom radili, predvečer i noću odmarali i omogućili normalno lučenje melatonina. Dio priče s melatoninom možemo osigurati iz hrane gdje su npr. višnja i pistacije izvrsni za uključiti u večeru, no samo to, čak ni sama suplementacija melatoninom, neće dugoročno i cjelovito pomoći ako ne poduzmemo druge korake za optimizaciju navika odmaranja i spavanja, posebno dok ste na putu do bebe.
Chat tehničke podrške
1 komentar
[…] posebno u večernjim satima u danu zbog utjecaja na kortizol i melatonin (pročitaj tekst Higijena spavanja i neplodnost). Kronična iscrpljenost traži odmor i podršku, nipošto dodatna iscrpljivanja. Ako ste nakon […]