
Prijavi se za besplatni newsletter!
Kategorije bloga
- Emocije (8)
- Endometrioza (10)
- Green lifestyle (9)
- Menstrualni ciklus (21)
- Nekategorizirano (3)
- Neplodnost (33)
- PCOS (12)
- Pobačaj (1)
- Prehrana (35)
- Spavanje (9)
- Tjelovježba (5)
- Trudnoća (18)
Znaš li da se visoka kvaliteta spolnih stanica može podržati dovoljnom količinom antioksidanasa i s druge strane ograničenim unosom štetnih tvari? Melatonin ili hormon noći, je jedan takav antiokdisans i jak protuupalni i imuno-modulirajući faktor. No luči se u kratkom periodu noći i molekule su kratko aktivne.
Baš zato je interesantna suplementacija melatoninom no da li je to sigurno? Suplementacija melatoninom nije štetna, ali ipak sam na svojoj koži otkrila nešto interesantno pa ću to približiti ovim člankom.
Što je melatonin?
Znate da često znam reći da nema tih suplemenata koji će vas spasiti od kroničnog i nemilosrdnog iscrpljivanja, nespavanja i neadekvatnog hranjenja.
Melatonin je hormon, neurotransmiter i antioksidans vrlo visoke potencije. Čuva naše jajnike, neurone, mitohondrije, mozak itd. Problem je u tome što se luči u jednom relativno kratkom vremenskom okviru tijekom noći i u adekvatnoj količini samo u određenim uvjetima:
Benefiti melatonina
Enormni su benefiti adekvatne količine prirodno izlučenog melatonina ili onog uzetog iz hrane (npr. višnja i pistacije) ili suplemenata/lijeka.
Osobe koje ne uspjevaju zadovoljiti gore navedene uvjete, rade noćne i kasno večernje smjene, ne mogu izbjeći svjetlo u sobi tijekom noći i slično, mogu uzeti melatonin u dodacima prehrani i pomoći si u svim situacijama kada je potreban jak antioksidans! Slučaj poboljšanja kvalitete spolnih stanica je jedan od takvih! O tome sam detaljnije pričala u predavanju sa dr.med. Sanjom Toljan u sklopu konferencije Vrijednost žene 2021.
S godinama nažalost raste količina toksina iz okoline u našim tijelima, starenjem, nutritivnim deficitima, bolestima i tim opterećenjem toksina slabe naši prirodni detoksikacijski sistemi i to značajno može utjecati na pogoršanje kvalitete spolnih stanica. Melatonin tu kao antioksidans, protuupalni i imunomodulatorni faktor može puno pomoći. Najbolji način da osiguramo dovoljno melatonina je da zadovoljimo one 4 natuknice gore. No većini modernog svijeta je to danas nedostižno i posežu za suplementacijom. Melatonin kao dodatak prehrani sam i sama često preproučila kod PCOS-a, endometrioze i približavanja menopauze.
Sigurnost suplementacije
Ipak se postavlja pitanje sigurnosti suplemetacije. Dugo se mislilo da uzimanje egzogenog melatonina ili njegovih analoga, smanjuje lučenje našeg endogenog melatonina no to nije točno. Što se toga tiče bojazni nema. U ovom znanstvenom članku možeš pročitati detaljnije o istraživanju koje je to potvrdilo.
No ono što je mene zaintrigiralo jest vlastita spoznaja da uzimanjem melatonina, tijekom noći ulazim u stanje hipoglikemije. To sam primjetila dok sam nadzirala svoju glikemiju sa Free Style Libre sistemom kontinuiranog praćenja glikemije. Pripremit ću i o tome jedan video. Moje se istraživanje u tom smjeru dalje nastavlja jer niz istraživanja ide u prilog melatoninu koji pomaže u regulaciji glikemije (inzulinska rezistencija) pa me ovo poprilično iznenadilo. Pratite me, tražim endokrinologa s kojim se o ovome mogu konzultirati i kupit ću još jedan senzor da 24h tijekom 14 dana pratim glikemiju pa ću vas izvjestiti o novim spoznajama.
Učimo zajedno! Javi mi ako imaš slična iskustva ili relevantana saznanja!
Chat tehničke podrške