
Prijavi se za besplatni newsletter!
Kategorije bloga
- Emocije (8)
- Endometrioza (10)
- Green lifestyle (9)
- Menstrualni ciklus (21)
- Nekategorizirano (3)
- Neplodnost (33)
- PCOS (12)
- Pobačaj (1)
- Prehrana (35)
- Spavanje (9)
- Tjelovježba (5)
- Trudnoća (18)
Endometrioza je kompleksna, hormonski dirigirana, kronična upalna bolest koja različitim intenzitetom i kliničkim slikama pogađa 1 među 10 žena. U ovom članku donosim kako prehrana može pomoći i biti podrška procesu liječenja boli.
Kronična bol
Izazov s endometriozom je što ona nije kod svake žene ista. Niti su endometrične (čokoladne) ciste locirane na istim mjestima, niti jednako duboke u tkivu niti svaku ženu jednako bole. Ima žena kod kojih se na operaciji podvezivanja jajovoda (metoda kontracepcije) slučajno nađe čokoladna cista. One nisu imale nikakvih simptoma. Dok s druge strane ima žena koje gotovo umiru od bolova i kad i odu na operaciju uklanjanja ciste, liječnici često ne uspiju otkriti i ukloniti sve ciste pa nešto zaostane ili se vrlo brzo nakon operacije opet vrati. Ipak, u prosjeku je najveći problem žena s endomeriozom fizička bol povezana s ovulacijom i/ili menstruacijom ili je čak prisutna kroz cijeli ciklus, a oko menstruacije nesnosna čak i uz analgetike. Nakon boli, sljedeći veliki problemi su neplodnost te izazov sa probavom i mentalnim zdravljem. Uzrok boli mogu biti sama endometrioza, ali i priraslice kao posljedica operacija uklanjanja endometr.cisti, često dijela ili cijelog jajnika, jajovoda, maternice, čak i crijeva. Ono što bol dodatno može pogoršavati jest opće upalno stanje, opća napetost, nervoza i iscrpljenost, ali i razina stresa, neispavanost i takozvana stagnacija energije (tumačenja drevnih tradicionalnih istočnjačkih medicina).
Kako se liječi endometrioza?
Kao što je već spomenuto, endometrioza se, koliko je meni kao nutricionistici koja optimizira prehranu ženama s endometriozom poznato, liječi:
Osim tih standardnih farmakoloških i terapijskih postupaka kojima se danas (kao i unazad 50 godina) endometrioza liječi, postoji niz metoda kojima se uz to liječenje, ženu s endometriozom može podržati. Tu mislim i na prehranu, i na akupunkturu te druge tjelesno terapijske pristupe (shiatsu, abdominalna masaža, osteopatija itd), ali i fitoaromaterapiju, psihoterapiju, fizioterapiju i dr.
Znanstvena istraživanja
Nevjerojatno je koliko malo znanstvenih istraživanja ima na temu rješavanja boli i učinkovitosti nutritivnih intervencija kod žena s endometriozom. A bilo bi nam olakšavajuće na jakim znanstvenim tvrdnjama davati endo-ženama preporuke o prehrani jer logičke osnove za to ima.
Potpuno razumijem da je kod endometrioze teško postaviti i izvesti kvalitetna istraživanja no zar je to razlog da na “nutrition and endometriosis” na pubmedu izađe 192 znanstvena rada?! Nadam se da će mladi nutricionisti znanstvenici to promijeniti!
Prijedlog za akciju
U istraživanju iz 2005. mi je interesantno bilo da su pokušali dati prijedlog akcije. Kažu da bi liječnici primarne zdravstvene zaštite trebali imati višu osjetljivost na sumnju o endometriozi kod pacijentica. Osim toga, predlažu da bi prikazi slučajeva endometrioze u edukaciji zdrav. djelatnika doprinijeli dijagnostičkim vještinama i drugim potrebnim znanjima za bolju podršku i učinkovitije liječenje endomerioze. I sad ide poražavajuća činjenica – to što u zdravstevnim institucijama nema sustavne kontrole boli (pain managemenent follow up) nakon postavljanja dijagnoze i operacija pa žene podršku traže u prehrani i tjelesnim aktivnosti na raznim izvorima.
Podrška boli svakako počinje s urednim životnim navikama, no ne može biti prepuštena samo tome i slučajnosti na koji izvor će se žena osloniti. Moja neka ideja koja bi imala smisla ili moj neki san (nadam se ne i utopija) bilo bi da svi veći gradovi imaju kliniku za endometriozu (npr. unutar KBC-ova), da su liječnici opće prakse i ginekolozi upućeniji ranije prepoznati potencijalnu endometriozu i uputiti ženu u endo-kliniku, da tamo pak dio kliničkog tima budu i nutricionisti pa da žene već pri sumnji na endo dobiju relevantnu preporuku o prehrani i kod onih kod kojih je potrebno više od toga, pruže ženama kontinuiranu podršku u nošenju s boli s akutnim i dugoročnim planom.
Kako prehrana može pomoći procesu liječenja?
Doista, protuupalna prehrana, svakome prilagođena s obzirom na nutritivne intolerancije (histamin, gluten, laktoza i dr) i druge specifičnosti, bila bi odličan temelj za sustavnu kontrolu boli kod endometrioze. O protuupalnoj prehrani pročitaj ovdje. Ako prehrambene i lifestyle mjere mogu umanjiti bol za 5 ili 10%, onda to ima jako puno smisla i žene za to moraju znati i tu info moraju dobiti od stručnjaka, a ne same surfajući po internetu! Tim više što u puno slučajeva te mjere mogu umanjiti bol i za puno više od 10% u velike većine endo-žena, a puno su jeftinije za porezne obveznike od lijekova protiv bolova koji znate kako, na jednom mjestu pomažu, a drugdje (na crijevima) odmažu pa sama supresija boli nije trajno rješenje. Lijepa vijest je da korekcija prehrane i životnih navika radi upravo tako da miče dio uzroka boli, a ne da ga maskira ili supresira.
Koji su to nutrijenti i hrana koji mogu pomoći? Istraživanja pokazuju da već i opća promjena prehrambenih navika u pravcu ka zdravijem, daje rezultate u kontroli boli. Već i ptice na grani znaju da je to adekvatan unos energije, eliminacija grickalica i slatkiša, alkohola i zaslađenih napitaka te brze zapadnjačke visoko procesirane prehrane. S druge strane benefit daje zdrava crijevna mikroflora o kojoj se daas tako puno govori.
No ovih par smjernica može dodatno pomoći:
Ideja je pritom, da se protuupalnim nutritivnim mjerama, smanji upalno stanje organizma, time doprinese hormonalnom balansu i smanjenju ozbiljnosti endomtrioze i posljedično boli. O tome detaljnije govorim u svom online tečaju Endometrioza i prehrana o čemu više pogledaj ovdje.
Za kraj…
Nemojmo endo ženama govoriti da SAMO trebaju prihvatiti svoju žensku stranu i prestati jesti slatko i SAMO promijeniti prehranu i vježbati ili SAMO uzeti pilulu. Da je samo, već bi one to napravile i od toga ozdravile. Brojni potpuno zdravi ljudi nisu sposobni provesti određene promjene u djelo, imajmo razumijevanja da osoba potpuno okupirana endo-bolovima, za te iste promjene treba 100x više energije, resursa i PODRŠKE i to kontinuirano kroz život! Kao društvo moramo naći načina da osiguramo multidisciplinarnu podršku ženama s endometriozom.
Izvori:
Huntington A, Gilmour JA. A life shaped by pain: women and endometriosis. J Clin Nurs. 2005 Oct;14(9):1124-32. doi: 10.1111/j.1365-2702.2005.01231.x. PMID: 16164530.
Helbig M, Vesper AS, Beyer I, Fehm T. Does Nutrition Affect Endometriosis? Geburtshilfe Frauenheilkd. 2021 Feb;81(2):191-199. doi: 10.1055/a-1207-0557. Epub 2021 Feb 8. PMID: 33574623; PMCID: PMC7870287.
Arablou T, Kolahdouz-Mohammadi R. Curcumin and endometriosis: Review on potential roles and molecular mechanisms. Biomed Pharmacother. 2018 Jan;97:91-97. doi: 10.1016/j.biopha.2017.10.119. Epub 2017 Nov 6. PMID: 29080464.
Afrin S, AlAshqar A, El Sabeh M, Miyashita-Ishiwata M, Reschke L, Brennan JT, Fader A, Borahay MA. Diet and Nutrition in Gynecological Disorders: A Focus on Clinical Studies. Nutrients. 2021 May 21;13(6):1747. doi: 10.3390/nu13061747. PMID: 34063835; PMCID: PMC8224039.
Halpern G, Schor E, Kopelman A. Nutritional aspects related to endometriosis. Rev Assoc Med Bras (1992). 2015 Nov-Dec;61(6):519-23. doi: 10.1590/1806-9282.61.06.519. PMID: 26841161.
Chat tehničke podrške