
Prijavi se za besplatni newsletter!
Kategorije bloga
- Emocije (7)
- Endometrioza (10)
- Green lifestyle (8)
- Menstrualni ciklus (20)
- Nekategorizirano (2)
- Neplodnost (30)
- PCOS (11)
- Prehrana (31)
- Spavanje (9)
- Tjelovježba (5)
- Trudnoća (17)
Razvoj jajnih stanica je dug, počinje u majčinoj utrobi i traje do nastupa menopauze. Cijelo to vrijeme predstavlja period u kojem možemo utjecati na kvalitetu jajnih stanica. Svima koji planiraju bebicu, ovo je vrlo bitna informacija. Hm, svima kojim je stalo do čovječanstva i budućih generacija, ovo bi trebala biti važna informacija.
U maternici
Vrlo brzo nakon što je moja majka saznala da je trudna, u drugom mjesecu trudnoće, u mojim malim jajnicima već su bile neke preteće jajnih stanica. Do sedmog mjeseca majčine trudnoće, ja sam u njenoj utrobi imala 5 do 7 milijuna tih nekih preteća jajnih stanica koje su nakon toga rapidno počele opadati da bi se ja konačno rodila sa otprilike 1 milijun primarnih oocita. To je prosječna brojka koja označava potencijal za razvoj zrelih jajnih stanica. Te primarne oocite naime, moraju proći još puno faza dok se ne razviju u zrelu jajnu stanicu. Do kraja ženina reproduktivnog života (do menopauze), od tih milijun primarnih oocita, razvit će se oko 400 zrelih jajnih stanica (zrelih za oplodnju). Vidimo dakle da smo mi rođeni s potencijalom za reprodukciju i svaka od nas posjeduje određen broj preteća jajnih stanica pri rođenju, a onda ovisno o tome kako živimo, utječemo i na to koliko će tih primarnih oocita preživjeti, a koliko će ih se razviti do pune zrelosti i kroz menstrualne cikluse ovulirati (izložiti se oplodnji).
Što utječe na broj zrelih jajnih stanica
Ja sam imala taj peh da sam rođena 1984. i svoje rane godine provela u oblaku dima cigarete. Tih se dana pušilo po uredima, restoranima, u javnom prijevozu. Kod mene se pušilo i doma tako da sam jedva dočekala da s 26 odselim iz pušačke kuće roditelja. Nažalost, dim cigarete sam zamijenila kasno noćnim satima za računalom i stresom. To su sve faktori koji su doprinijeli da sam u trudnoću sa 36 godina, ušla s vrlo niskim AMH (Anti-Muellerian hormon, prediktor ovarijske rezerve, vadi se iz krvi) i da ću moguće vrlo rano ući u menopauzu. Da sam još i sama pušila, pretjerano konzumirala alkohol, bila izložena raznim toksikantima i endokrinim disruptorima iz hrane, lijekova, vode, kozmetike itd., možda sa 36 niti ne bih mogla začeti jer bi moja ovarijska rezerva bila prazna i umjesto bebe, dočekala bi me menopauza. Brojne moje klijentice, nađu se nažalost u ovakvom scenariju pa zagovaram ranu provjeru AMH i AFC (Antral follicule count, ultrazvučna pretraga) kako bi se ovo izbjeglo. S druge strane, ono što je bilo pozitivno po moju ovarijsku rezervu jest to što sam bila tjelesno aktivna i održavala dobru cirkulaciju, što sam raznolikom prehranom i suplementima osiguravala sve potrebne hranjive tvari i antioksidanse, konzumirala predominantno hranu iz organskog uzgoja, bila optimist, radila na svojim odnosima s drugima i sa sobom (mentalna i duhovna higijena te higijena odnosa), što sam iz svoje mikrosredine eliminirale toksine (živa, plijesan, parabeni i dr. iz kozmetike, plastiku, mirise itd.)
Ne zaboravite, tijekom života, niz faktora utječe negativno i pozitivno i na broj vaših jajnih stanica, i na njihovu kvalitetu.
Kvaliteta jajnih stanica
Imate ne mojoj web stranici free snimku o tome kako poboljšati kvalitetu jajnih stanica. A ono što ovdje želim naglasiti jest što to zapravo znači. Ako je kvaliteta jajne stanice loša, to znači da ukoliko spermij i dođe do nje u pravo vrijeme, ukoliko ju i oplodi, tjelesna inteligencija u većini slučajeva neće dozvoliti trudnoću jer je to za tijelo non-sense. Možda to ružno zvuči, no tijelu nije ekonomično ulagati silu energiju u embriogenezu embrija koji ima oslabljen potencijal za preživljenje. Najbitniji aspekt kvalitete jajne stanice je u kontekstu genetskog materijala kojeg stanica nosi unutar svoje jezgre. Razni štetni faktori iz okoline, ali i kronično toksičan mindset, mogu oštetiti taj genetski materijal. To je mala knjižnica koji nosi recepturu za izvođenje svih funkcija koje ta stanica kasnije mora provoditi. Ako je receptura oštećena, poruka će biti krivo pročitana i to ćemo prozvati lošim materijalom za reprodukciju. Trudnoća će izostati ili će biti prerano prekinuta (tzv. rani pobačaji). Dim cigarete, smog velegrada, spaljeno ulje, herbicidi i pesticidi u hrani/vodi, profesionalni toksikanti i razni endokrini disruptori, dovode do lošije kvalitete jajnih stanica. Antioksidansi i brojni vitamini i minerali pak, pomažu tijelu da eliminiraju štetne tvari iz organizma i/ili poprave nastale greške. Isto vrijedi i za kvalitetu spermija! Zato je važna adekvatna cirkulacija tijela i unos hranjivih, zaštitnih i funkcionalnih tvari. Podsjećam pak da je za adekvatan unos hranjivih tvari potreban zdrav probavni sustav, za adekvatnu cirkulaciju i pravilno disanje i kretanje itd…
Neuhranjenost ili neplodnost
Slijedom navedenoga, dolazim često do pitanja – da li mi imamo zbilja toliki problem sa neplodnosti i neobjašnjenim pobačajima, ili se pod tim nazivima krije i problem neadekvatne uhranjenosti potrebne za zdravu reprodukciju?! Ili problem preopterećujuće toksičnosti?!
Činjenica jest da svaki od onih milijun folikula s pretećama jajnih stanica, mora proći dalek put do ovulatorne zrelosti. Danas je 1.1.2022. Recimo da do kraja godine želiš začeti, i ovu godinu ćeš uložiti u pripreme svog tijela za zečeće i trudnoću. Jedan, sofisticiranim mehanizmom odabran, folikul s jajnom stanicom krenut će na put sazrijevanja koji traje oko 355 dana. 355 dana biti će potrebno da taj odabrani folikul dostigne ovulatornu zrelost, da u zadnjem menstrualnom ciklusu 2022. godine baš on bude dominantan folikul koji će ovulirati i biti oplođen. 355 dana će taj folikul i ta jajna stanica biti pod utjecajem tvojih misli, hrane koju jedeš, vode koju piješ, informacija koje slušaš, krema s kojima se mažeš, lijekova koje koristiš, zraka koji udišeš, higijene spavanja koju prakticiraš.
Znam da je 355 puno dana za držati fokus na pripreme. Ali znam i da ti to možeš. Možeš jer ti je važno, možeš jer ne moraš u tome biti sama – stvori svoje selo podrške. To selo podrške će ti trebati i kada rodiš!
Sretna ti Nova 2022. godina!