
Prijavi se za besplatni newsletter!
Kategorije bloga
- Emocije (8)
- Endometrioza (10)
- Green lifestyle (9)
- Menstrualni ciklus (21)
- Nekategorizirano (3)
- Neplodnost (33)
- PCOS (12)
- Pobačaj (1)
- Prehrana (35)
- Spavanje (9)
- Tjelovježba (5)
- Trudnoća (18)
Ono što se rijetko gdje može pročitati i u rijetko kojoj ordinacij čuti, jest da metabolička upalna stanja i narušen imunitet idu ruku pod ruku sa kroničnom iscrpljenošću i hormonalnim disbalansima koje viđamo kod neplodnosti. Da li oni uzrokuju neplodnost ili joj samo doprinose, manje je bitno jer su uzroci neplodnosti vrlo kompleskni. Bitnije je da se optimizacijom prehrane i metabolička upalna stanja, i hormonalni disbalansi i imunitet mogu regulirati i optimizirati!
Naravno da prehrana tu nije jedini faktor jer psihološki faktori igraju svoj dio uloga, sociološki svoj dio, duhovni svoj dio itd. No ako treba napraviti prvi korak u smjeru rješavanja problema neplodnosti, ili optimizacije plodnosti, onda je za to savršen rad na osvještavanju svega onoga što konzumiramo, zašto konzumiramo, kada konzumiramo i u kojim kombinacijama, s kojim razlozima i na koji način. Kako bi rekle moje kolegice Tena i Karmen dok sam ih ugostila na konferenciji Vrijednost žene 2019.godine, “jedino kada je hrana u pitanju, imamo potpunu kontrolu odabira što ćemo staviti u usta.”
A to što stavljamo u usta izgrađuje naše tijelo. Doslovce hrana koju jedemo biva transformirana procesom probave i ugrađuje se u naše stanice, tkiva, organe, tijelo!
To što stavljamo u usta omogućuje tijelu niz funkcionalnosti i zaštitu u vidu antioksidansa i protuupalnih tvari, zaštitu u vidu imuniteta.
Ono što stavljamo u usta omogućuje tijelu da izgradi sustav komunikacije, sustav baziran na hormonima i neurotransmiterima itd.
Konačno, ono što stavljamo u usta trebalo bi tijelu omogućiti učinkovit sustav eliminacije štetnih tvari.
Dolazimo do zaključka da bi ono što unosimo u tijelo putem hrane trebalo smisleno odabirati, a ne tek usput, nasumično, po guštu, po navici, u hodu, na brzinu utrpati u sebe.
Ispravna prehrana za optimizaciju plodnosti je ona koja će tijelu osigurati lakoću uz prinos svega što mu je potrebno za održavanje gradivnog materijala i funkcija. To za nekoga znači veganska prehrana, za nekoga prehrana s jajima, za nekoga bez jaja, za nekoga bez glutena, za nekoga sa mlijekom, za nekoga bez mlijeka. I jaja i mlijeko i meso i povrće su dio svjetskih preporuka za zdravu prehranu. Pitanje je ipak koliko svakome od nas u kojem omjeru i kojem obliku te namirnice trebaju ili škode ovisno o našem cjelokupnom psiho fizičkom i duhovnom stanju.
Dva su osnovna metaboličko-upalna, hormonski uvjetovana stanja najčešći uzroci ženske neplodnosti, PCOS i endometrioza/adenomioza. Oba ta stanja usko su povezana s prehrambenim navikama i iako postoje neke opće dijetoterapijske smjernice, rezultat u ostvarivanju začeća uz regulaciju tih stanja daje najbolje rezultate uz individualnu podršku cijelog tima, endokrinolog, ginekolog, nutricionist, psihoterapeut itd.
Jedno je sigurno! Što god da jedemo, trebali bismo jesti u miru i zahvalnosti uz poštovanje prema svome tijelu koje će uskoro ugostiti i biti u službi izgradnje sasvim jednog novog bića, centimetar po centimetar, stanicu po stanicu dok ih ne dostigne 50-ak bilijuna.
Chat tehničke podrške